Oz Büyücüsü (1939) izle
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
8.1 IMDB Puanı 113 Görüntülenme

Oz Büyücüsü (1939) izle

Oyuncular:

Judy Garland, Frank Morgan, Ray Bolger
L. Frank Baum'un "The Wonderful Wizard Of Oz" adlı romanının sinema uyarlaması olan "The Wizard Of Oz" (Oz Büyücüsü) filmi, 1939 yılında vizyona girmiştir. Filmin yönetmenliğini Victor Fleming, Richard Thorpe, Mervyn LeRoy ve King Vidor üstlenmiş, film iki dalda Oscar ödülü kazanmış ve dört dalda aday gösterilmiştir. Judy Garland, Frank Morgan, Ray Bolger, Billie Burke, Bert Lahr ve Jack Haley gibi oyuncular da hayat verdiği karakterlerle filmde yer almıştır.

Hikaye, Dorothy adlı genç bir kızın halası ve halasının kocasıyla birlikte mütevazı bir çiftlik evinde yaşadığı başlar. Toto adlı köpeğinin komşular tarafından alınması tehdidiyle karşılaşan Dorothy, Toto'yu yanına alarak uzaklara kaçar. Bir kasırga sırasında Doğu Cadısı ile tanışan Dorothy, cadıyı öldürerek bir nevi kahraman olur. İyilik perisinin verdiği sihirli pabuçları korumak ve Oz Ülkesi'ne gidip büyücüyü bulmak görevini üstlenen Dorothy, yolculuğu sırasında yeni arkadaşlar edinir.

İlk olarak, Dorothy'nin karşısına teneke bir korkuluk çıkar. Teneke korkuluk, Oz Büyücüsü'ne gidildiğini öğrenince uzun zamandır sahip olmak istediği "kalp"e kavuşma şansını yakaladığını düşünerek Dorothy ve Toto'ya katılır. Bir süre sonra, üçlü samandan yapılmış bir korkulukla karşılaşır. Bu korkuluk da Oz Büyücüsü'nden "beyin" istemektedir.

Dorothy, Toto ve ark

 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Diğer Adları:

  The Wizard of Oz

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?