Pasifik Savaşları (1976) izle
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
6.7 IMDB Puanı 110 Görüntülenme

Pasifik Savaşları (1976) izle

Yönetmen:

Oyuncular:

Charlton Heston, Henry Fonda, James Coburn
Savaşın amacı, stratejik Midway adasını ele geçirmek ve Amerikan uçak gemilerini yok etmekti. Japonlar, 200 parçalık filolarında 8 uçak gemisi ve 11 zırhlı bulunduruyordu. Buna karşılık Amerikalılar, 3 uçak gemisi etrafında 76 parçalık bir filo hazırlayabildi. Ancak Japonlar, güçlerini dağıttılar.

Japonlar, Amerikalıları kuzeye çekmek için Aleutian Adaları'na doğru iki uçak gemisini gönderdiler ve diğer iki uçak gemisini de ana filonun gerisindeki çıkarma filosuna tahsis ettiler. Amerikalılar, Japon şifresini çözmüş olmalarına rağmen bazı zorluklarla karşılaştılar ve Yorktown'un batmasına rağmen, Japon İmparatorluk Filosu'nun temelini oluşturan dört önemli Japon uçak gemisini batırmayı başardılar. Bu savaşın Amerikalılar lehine sonuçlanmasında en önemli etken, Amerikan ordusunun Japon şifreleme sistemini çözmeleri ve Japonların bunun farkında olmamalarıydı. Japon uçak gemilerinin batırılmasında etkili olan faktör ise Japon amiralinin, saldırı filosunun geri dönmediği gerekçesiyle bombalama mühimmatı yüklemek amacıyla silahları yüklenmiş muharebe uçaklarını hangara indirmesi ve bu sırada Amerikan uçaklarının gemilere saldırmasıydı.

Bu savaşta ve sonraki savaşlarda Japon donanmasının yenilmesinde en önemli etkenlerden biri, Japon gemilerinde radar bulunmamasıydı.

 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Diğer Adları:

  Midway

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?